Saç ekiminden sonra ilk yıkama

Saç ekimi uygulamasından sonra küçük kurumuş nokta nokta şeklinde kan pıhtıları oluşucaktır. Bu pıhtılar ilk yıkama işleminden sonra yavaş yavaş kapbolucaktır.

Peki ilk yıkma ne zaman ve nasıl yapılır. işlemden 24-48 saat sonra ilk yıkama yapılacaktır.Yıkama işleminden önce yumuşatıcı bir krem (tercihen bepantol losyon yada pantenol losyon) ekim yapılmış alana hatta greft alınan ve donör alanada çok ince bir katman halinde nazikce sürülür. Bunun amacı kurumuş kan pıhtılarını yumuşatmaktır

Yaklaşık 45 dakika bu şekilde beklenir. Sonra yıkama işlemine geçilir. Su ılık olmalıdır, duş başlıgı tanzikli olmamalıdır. İlk önce ılık su ile saç ekimi yapılmış alan yavaşca yıkanarasürülmüş kremleri akması saglanır. Daha sonra şampuan ile sürülür yavaş ve dairesel hareketlele ovalanarak yıkama işlemi tamamlanır. Yumşak bir havlu ile hafifçe kompres yapılarak kurulanır. Yada saç kurutma makinasının soguk kısmı ile kurutma yapılabilir. Donör bölge (saç alınan bölge) daha sert darbelerle çekinmeden yıkanmalıdır. Hatta iki kulak arası donör bölge bir diş fırçası ile fırçalanarak nadirende olsa oluşabilecek kıl dönmesi olayı önlenebilir. Bu şekilde günde en az iki defa yıkama yapılmalıdır. 8-9 'cü günde saç ekimi yapılmış alandaki kabuklar tamamen dökülmüş olmalıdır.