Saç ekiminde doğallık nasıl sağlanır?

Saç ekiminde temel hedef saç nakli yaptıran bir kimsenin bir başkası tarafından saç ekimi yaptırdığı anlaşılmamalıdır.

Eğer doğal olmayan bir görüntü varsa bu saç ekimi işleminin hiçbir değeri yoktur. Peki bu doğallık nasıl sağlanır ?
a) Her kişinin kafa yapısına ve yaşına uygun bir saç çizgisi: 45-50 Yaşındaki bir kimseye 20 yaşındaki görünümünü kazandırmak mümkün değildir , yaşına uygun bir saç çizgisi planlanmalıdır. Ayrıca yaş dışında saç dökülme hızı ailevi dökülme tipi ve kişiden alınabilecek total greft sayısına göre düzgün bir planlama yapılarak saç çizgisi oluşturulmalıdır. Özellikle genç yaştaki kişilerin var olan mevcut saçlarınında dökülebileceği planlanarak çok dikkatli bir saç çizgisi oluşturulmalıdır.
b) Doğru açı tayini : Buradaki en önemli kıstas kişinin yaratılıştaki saçların çıkış açısına uygun bir açı ile greftlerin yerleştirilmesi gerekir .Saçlar yaratılışta öne doğru uzarlar. Ön saç çizgisindeki saçların açıları 25-30 derece arasında iken geriye doğru 45 derece , tepe bölgesinde ise 60– 70 dereceye kadar çıkabilir. Verteks bölgesinde örümcek ağı denilen saçın kendine özgü bir açılanması vardır. Özellikle favori bölgelerinde saçlar deriye yapışık olacak şekilde yaklaşık 10 derecelik açıyla çıkarlar.
Ön hattaki saçlar genelde birli greftlerden oluşurken geriye doğru ağırlık ise ikili üçlü greftlerden oluşur . Eğer bu noktalara dikkat edilmez ise doğal olmayan , can sıkıcı görünümler oluşabilir.Kısacası bu doğallığı yakalayabilmenin n önemli kriteri yaratılıştaki olan açı ve greftlerin sayısal düzenine uyulması gerekir .
c) Açılan kanalların çapı ve derinliği : Greftlerin bir ,iki , üç, dörtlük oluşuma göre açılacak kanallarında çapı farklı olmalıdır.Çok dar olarak açılan küçük bir kanala 4 lü grefti yerleştiremeyeceğimiz gibi tekli greftide geniş bir kanal içerisine koyduğunuzda bu kanal büyük gelecek greft yerinden oynama yapabilecektir.Biz uygulamalarımızda birli greftler için 0.6 mm (24 gauge) ,2 li greftler için 0.8 ( 22 gauge ) , üç, dörtlü greftler iççin ise 1mm ( 20 gauge ) çapındaki kanalların en uygun sonuçları elde ettiğini tespit ettik.
Ayrıca açılacak mikro kanalın derinliğinin greftin boyutuyla orantılı ve uyumlu olması gerekir ki alt tabakadaki damar yapısına zarar vermeden saç köklerinin damarlarla birleşip beslenmesini sağlamak gerekir .
Bu yüzdendir ki derinliği ve çapları değiştirilebilir olduğunda hair implanter pen adı verilen saç ekimi kalemlerini tercih etmekteyiz.