Saç Ekimi Sonrası Dönem - Şok Dökülme ( Shock Loss)

Saç ekimi işleminden yaklaşık 15-20 gün sonra şok dökülme dönemi başlar.Ekilen saçların bir kısmı bu evrede dökülür.saçlı deriya yapılan kücük kesiler de olsa bir kafa travmasıdır.

Ayrıca greftlerin alımı sırasıonda da bir travma yaşanmaktadır. Bu travmya karşı greftler bir savunma mekanizması olarak, uyku dönemine girerler, kökler içeride deri üstünde kalan kısımlar ise dökülmeye başlar. Şok dökülme her ne kadar korkulacak bir durum olmasa da hasta tarafından bunun kabullenilmesi zordur. Şok dökülme hemdonor bölgede ( greftlerin alındığı ense bölgesi ) , hem de ekim yapılan alanda olabilir.

Şok dökülme kalıcı ya da geçici iki durumda oluşabilir.

*Kalıcı şok dökülme .Genelde , büyük bisturi uçlarıyla yapılan ekimlerde görülmektedir.Büyük bıcaklarla kanallar açılırken, mevcut damar yapısına hasar verilirse beslenme de bozulacağından kalıcı greft hasarı yaşanması söz konusudr.

Geçici Şok Dökülme : Bu asıl konumuzdur. Genelde kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerde çok az hatta minimal düzeyde yaşanırken, bazı kişilerde ise % 90 lara varn şok ksaç kaybı sözkonusudur. 3-4 aylarda dökülen saçlar yeniden çıkmaya başlayacaktır

Şok döküleye etkiğyen bir takım faktörler söz konusudur.

-Açılacak mikrokanallar ne kadar minimal düzeyde ise şok döküle de o kadar az yaşanacaktır. Biz 0,6 mm lik implanter pen leri tercih etmekteyiz.

-Çok aşırı sık saç ekimi , şok dökülmeyi arttırabilir.

-Finasterid ve Minoxidil kullanımı şok dökülmeyi azaltır

-Saçlı derideki var olan saçların çıkış açısına uygun mikrokanallar açılırsa , şok dökülme azalacaktır.

- Megaseans denilen bir seansta çok yüksek sayıda greft alımı ve naklinde transeksiypon kesileri ve buna bağlı olan şok dökülme oranı artacaktır.

-Kafa derisi ince yapılı kişilerde, arter teması daha sık olacağından şok dökülme riski daha fazladır.

-Greft yerleştirilmesi sırasında, kanamayı azaltmak için kullanılan adrenalin, damarlarda büzüşme yapacağından beslenemeye olumsuz etki yapar ve şok dökülmeyi arttırr. Adreanlin minimal ve dengeli dozda kullanılmalıdır.