Göğüs Kıllarından Saç Ekimi- Body Hair Transplant

FUE metodunun hızla aşama kazanması sonucu , saçlı deri dışındaki vucut kıllarından da saç ekiminde ( body hair transplant ) kullanılması yaygın hale gelmiştir. Bu vucut kıllarından birisi de göğüs kıllarıdır.

Vücut kılları hiç bir zaman ilk tercih değildir. Ense bölgesi saçları yetersiz kaldığı takdirde, ikinci tercih olarak sakal, ücüncü tercih olarak da göğüs kıllarını kyullanmaktayız.Norwood sklalasına göre büyük olan açıklıklarda, sadece kafa bölgesi saçları iyi bir sıklık için yetersiz kalacaktır. Bu durumda vucut kuılları destek amacıyla kulllanılmaktadır.

Göğüs kıllarının alımında saça göre bazı dezavantajlar vardır.Saçlı derinin anatomik özlelliklerinden dolayı çok küçük dozlarda lokal anestezik ilaçlarla deri uyuşturulabilir. Fakat göğüs bölgesinin anestezisi daha zordur. Her kısım ayrı ayrı uyuşturulmalıdır. Yüksek dozda lokal anestezininde getirceği bir takım sıkıntılardan dolayı, bit oturumda yüksek sayıda greftler elde etmek mümkün değildir.

Göğüs kılları, alıma uygun omalıdır. Kalın ve sert olan göğüs kılları dahha uygundur. İskemik doku hasarı saçlı deri kıllarına göredaha fazladır.

Göğüs kıllarında, sürtünmenin fazla olmasından dolayı, deri altı ve üsüt açılar bribirini tutmayabilir. Dolayısı ile , fire oranı fazla olabilir. Alımı yapan doktorun iyi bir tecrübeye sahip oplması gerekir. Göğüs kılları genelde teklidir. Çok nadiren 2 li ya da 3 lü greftler görülür.Sıkalştırma için saçlı deri aralarında daha uygundur.

Uygulamalarımızda elde ettiğimiz sonuçlara göre, her 10 kişiden yakllaşık 2-3 kişi nin göğüs kılları saç nakli için uygun olmaktadır