FUE Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz

FUE tekniğinin gelişmesi ve saçlı deri dışındaki sakal göğüs kılları gibi alternatif donör alanlarının da devreye girmesiyle, daha yüksek sayılarda greft elde edebilmek mümkün olmuştur.

Dolayısı ile, çok yakın zamandaki saç nakli kriterleri ile , saç ekimi 2012 yılı kriterleri bile oldukça değişkenlik göstermektedir. Saç ekimi yapılacak bir kimsedeki asıl sorgulanacak kriter donör bölgedir.Donor alanlarında yeteri kadar verici saçlar ya da vücut kılları bulunmayan bir kimseyi saç ekimine almak doğru bir uygulama değildir.

Saç ekimi yaptıracak kişiye,ne yapılabileceği, ortalama kaç greft alınabileceği , bu alınan greftler ile ne kadarrlık bir saçsız alan kapatılabileceği net olarak anlatılmalıdır. Norwood sklalasına göre Tip 7 saç dökülmesi olan bir kişiye tatmin edici bir görüntüyü yakalayabilmek için en az 10.000 ve üzeri greft ihtiyacı olacaktır. 2-3.000 greftlik bir uygulama ile asla tatmin edici bir sonuç almak imkansızdır.

Androjenik saç dökülmesi dışında, başka nedenlere bağlı olan saç dökülmesinde dökülme nedenini tespit etmeden ve nedene yönelik bir tedavi uygulamadan saç nakli yapmak doğru değildir. Örneğin guatr ( troid fonksiyon bozukluğu ) olan bir kişide, troid bozukluğuna bağlı olan saç dökülmesine saç ekimi yapmak doğru değildir.

Saç naklinde, bir seansta elde edilebilecek sıklık, kişiye net olarak önceden söylenmeilidir.

Donor bölgesi çok seyrek ve çok ince telli kişilerde fue yöntemiyle saç ekimi uygun dfeğildir.